dovedné ruce

Podmalba, lidové podmalby na skle

Malba na skle se řadí k nejstarším technikám zušlechťování skla. Jednou ze základních forem je technika malby za studena, na spodní rubové straně skla (odtud název podmalba).

Lidové obrázky na skle malovali neškolení malíři, nejprve většinou skláři v hutích, jako vedlejší přivýdělek, později se někteří začali specializovat a vytvářet dílny, kde probíhala výroba přímo manufakturním způsobem. Česká lidová malba na skle je považována za jednu z nejvýznamnějších v Evropě.

Protože se maluje na rubové straně skla, musí být po dokončení kontur nejprve pokryty barvou ty části, které budou divákovu oku nejblíže. Oči dříve než obličej, ozdoby na šatech, stíny záhybů dříve než šaty. Poté se zdobí květinovým ornamentem a celá plocha se natře barvou, která tvoří pozadí.

Nejčastější tematikou lidové malby je celá škála světců, patronů a ochránců řemesel, zaměstnání, zdraví, majetku. Obrázky měly velmi často své místo v rohu místnosti, nad jídelním stolem v tzv. svatém koutě. Další místo pro podmalby bylo nad postelí a také nad dveřmi do místnosti, kde bránily vstupu zlým silám a vítaly toho, kdo v dobrém vcházel. Své místo měly i v kapličkách, kostelících a drobných sakrálních stavbách.

V současné době toto tradiční umění znovu ožívá, jako řada dalších uměleckých odvětví. Někteří autoři zcela upouštějí od tématiky náboženského charakteru, ikonografií, či alegorických výjevů. Objevují se obrázky krajin ptáků, motýlů, květin apod.

Vyberte si z naší nabídky, kterou najdete v Lidových řemeslech / Sklo, historické sklo / Podmalba

| 2009 © DovedneRuce.cz
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! graphica.cz