dovedné ruce
Profil uživatele strejček
Typ registrace
typ registrace:
prodávající a nakupující
datum registrace:
28.04.2010

způsob dopravy:

Česká pošta

způsob platby:

Na dobírku

Profil uživatele

Naše sklárna se zabývá převážně výrobou replik a reminiscencí historického skla.


Vyrábíme sklo podle vzorů od antiky až po renesanci. Největší část tvoří sklo renesanční, které už je převážně určeno k běžnému používání. Také vyrábíme sklo dle představ zákazníků a našich možností.


 


Co Vás vedlo k tomu založit si sklárnu?  Jak dlouho jsteo ní například snili?


Byla to především láska ke sklu a nechuť vyrábět sklo sériověa pro někoho jiného. O vlastní sklárně jsem snil od okamžiku, kdy jsem viděl poprvé malou pícku a kdy jsem pochopil, že sklárna nemusí být fabrika. Mezi prvním snem, který nabyl jasnějších obrysů, a realizací uplynulo dlouhých 15 let.


Jaký první výrobek ve Vaší sklárně vznikl?


Křišťálová sklenice zdobená nálepy z rubínového skla.


Vyrábíte především historické sklo. Čím je pro Vás zajímavé?


Historické sklo je pro mě zajímavé asi jako studnice, ze které je možno stále čerpat. Je to jako lidová píseň pro muzikanta. V naší sklárně vyrábíme sklo středověkým způsobem, za použití modernějších energií, plynu a elektřiny. Technika výroby a nářadí jsou prakticky identické jako ve středověku.


Máte nějaký oblíbený typ výrobku, který děláte raději než ostatní?


Ano, nejraději dělám renesanční sklo.


Jakou prorokujete sklářství budoucnost? Převezme například Vaší sklárnu syn nebo dcera? Měli jste v historii rodiny nějakého skláře, jde o řemeslo, které by se u Vás dědilo?


Myslím si, že budoucnost českého sklářství je v menších rodinných sklárnách a studiích, kde se zúročí kreativita českých sklářů.V naší rodině nikdy žádný sklář nebyl, byl to pouze můj sen. Dcera a syn mají jiné sny, i  když ve sklárně někdy vypomáhají, avšak živnost rozhodně nepřevezmou. Nevím, třeba to zůstane na vnoučatech...


Co považujete za největší úspěch Vaší sklárny? Víte kam všude se vaše výrobky dostaly?


Za největší úspěch považuji to, že se podařilo sklárnu po velkých průtazích zkolaudovat. Jinak mě samozřejmě těší, že o výrobky je stále zájem a že našimi výrobky byla obdarována řada významných osobností, například pan prezident Klaus, pan Karel Schwarzenberk, sklo též putovalo řediteli Čínské národní galerie jako osobní dar ředitele České národní galerie. Za úspěch též považujeme, že si nás jako dodavatele vybrala Národní galerie.


Navštěvují Vás také turisté nebo zájemci o toto řemeslo, chtějí se podívat, jak vypadá sklárna, nebo si zkusit něco vyfouknout?


Ano, turisté nás navštěvují a zároveň sloužíme jako ukázková dílna pro všechny školy z širokého okolí. Pokud máme čas a vidíme opravdový zájem, necháváme někdy návštevníky fouknout do sklářské píšťaly.


Uměli byste si ještě představit svůj život bez sklárny?


Ne a ani to nechceme zkoušet.

Další odkazy
| 2009 © DovedneRuce.cz
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! graphica.cz